A magyar chilitermelők világában évről-évre erősödik az a tendencia, hogy megpróbálnak több lábon állni a termékkészítés mellett. Ez alatt azt értem, hogy nemcsak saját kistermelői szükségletükre, hanem értékesítésre is kínálnak palántákat, kielégítve ezzel sok-sok kapszaicinfüggő hobbitermesztő igényét, akik nem kívánnak bajlódni a palántanevelés szép, de annál macerásabb és kockázatosabb részével. Ennek a szegmensnek az egyik szereplője Ár Imre, aki az „Ár-Kert” nevű vállalkozásában finomabbnál-finomabb chilikészítmények mellett, jelentős kereskedelmi mennyiségben állít elő fűszernövény,- és chilipalántákat évek óta a vásárlói legnagyobb megelégedésére.
Ár Imre: Apai ágról dédszüleim már bolgárkertészetet működtettek a 20. század első felében, így valószínűleg némi genetikai hajlam is van a fóliás kertészet irányába a véremben. Őstermelőként a kétezres évek elején kezdtük a vállalkozást, először dísznövényekkel, majd ahogy a friss zöldfűszerek iránti igények megnövekedtek fűszernövényekkel is elkezdtünk foglalkozni.

Ekkor chiliről még nem volt szó?
Ár Imre: 2014-ben találkoztam egy kis cserepes chilivel előszőr személyesen. Ez annyira elnyerte tetszésemet, hogy elkezdtünk a fűszerek mellett chilipalántákat is nevelni, leginkább kisméretű – sokak által csak díszchilinek nevezett – fajtákat. Akkoriban ismertem meg közös barátunkat (és nekem „földimet” is) Jakab Zsoltot, aki jelentős inspirációt adott, hogy ne csak palántát termesszek, hanem meglássam a fantáziát és a lehetőséget a feldolgozásban is.
Családi kertészetként hívod a vállalkozást. Ez a gyakorlatban mit jelent?
Ár Imre: A családunk négy tagja, feleségem, két fiam és én vesszük ki a munka legjelentősebb részét. Menyem is sokat segített korábban, de most unokával fog megajándékozni, így ő most um. „szabadságon” van az Ár-Kert részéről.

Fűszernövényekre, vagy chilipalántára van jelentősebb kereslet a palánták esetében?
Ár Imre: Egyelőre a cserepes, zöld fűszerpalántákra nagyobb az igény, de évről-évre növekszik a chilipalánták szegmensének a forgalma is. Paprikákból nagyjából húsz félét - főként törpe cserepeseket – nevelünk értékesítésre, de vannak igazán erős fajták is mint Jolokia, Moruga, vagy akár a Carolina, bár ezekből jóval kevesebb kerül a piacra. Ha mennyiséget kellene mondani, akkor nagyjából 6.000 db. chili palántát nevelünk. Ebből kb. 2.000 tő a törpe cserepes chili, 2.000 tő nagyobb méretű fóliás, vagy szabadföldi kiültetésű. A maradék kb. 2.000 tövet pedig saját használatra, feldolgozásra neveljük. Fajtakínálatban a Jalapenotól a Carolina Reaperig különböző csípősségű és feldolgozhatóságú fajták vannak.

Lakóhelyed környékét (Borsod megye) az „ország fagyzugának” hívják a gyakori tartós hideg és a kései fagyveszély miatt. Miként tudod a palántanevelés feltételeit megteremteni, ilyen körülmények között?
Ár Imre: Igen, Borsod valóban fagyzugos, mint ahogy említetted, de azért lehet itt is termelni. Nyílván a fagyveszélyre fokozottan oda kell figyelni és amennyire a lehetőségünk engedi fűtéssel, illetve takarással védekezünk. Fűszernövényeink jelentős része évelő növény, igy kevésbé fagyérzékenyek. Sajnos ez alól pont a chili a kivétel, emiatt erre kell fokozatosan figyelnünk.
Azért az a 2.000 tő amit magatoknak kiültettek elég jelentős mennyiséget tud teremni. Milyen termékeket készítetek?
Ár Imre: A mennyiségnek köszönhetően egy viszonylag széles kínálattal rendelkezünk az egész enyhétől az extrémig. Négy alap termékcsoportunk van um. krém, szósz, őrlemény és savanyúság. Ezekhez jön négy különböző chutney és négy féle ketchup. Vannak natúr és ízesített fajtáink. Csípősség tekintetében eleinte inkább az extrém vonalat képviseltük, de rájöttünk, hogy az enyhébb chilikre is ugyan olyan igény van és sokan kedvelik a kevésbé csípös gyümölcsös vagy éppen zöldséges termékeinket, így inkább azok válnak egyre inkább dominánssá a termékpalettán.

Nagyon sok fűszernövényetek van. Ezeket fel is használjátok a készítményeitekben? Intenzívebben fűszerezel, mint a versenytársak?
Ár Imre: Kevés fűszert használunk viszonylag, azokat is leginkább a chutney-khoz, valamint a ketchupokhoz. A chilis termékek esetében hagyjuk, hogy domináljon a paprika eredeti íze.
A vásárlók merre találkozhatnak veled és termékeiddel?
Ár Imre: Mostanra kialakult egy rendszer az értékesítésben. Borsodban havonta három állandó rendezvény van ahova járok. Ezek kézműves vásárok, melyek pillanatnyilag a biztos pontok a miskolci Búza Téri Piac mellett. Igyekszünk fesztiválokon is megjelenni, voltunk már Solymáron és Nagymaroson is, de természetesen a Miskolci Chilinapnak is rendszeres résztvevői vagyunk.

Ár Imrével személyesen Lillafüreden találkoztam, természetesen Chilinapon. Visszafogott szerénységével minden chilis kistermelőnek, és látogatónak a szívébe zárta magát. Remélhetőleg idén is megrendezésre kerül az esemény, így ismét találkozhatunk egy „csípős” szakmai és baráti beszélgetésre. Addig is sok sikert kívánok az idei szezonra!
Fotó: Ár Imre