A napokban jutott el (elég kalandos úton) hozzám a szlovákiai Burning Angel Chilinek a termékcsomagja. 10 féle chilikészítménnyel a gyártó nem aprózta el a dolgokat, mondhatnám, hogy majdnem az egész termékpalettáját elküldte nekem tesztelésre.
Nem mondom, hogy könnyű helyzetben vagyok, mert eddig csak magyarországi kistermelők készítményeit véleményeztem akár külsőre, akár belső tulajdonságaiban. Most a külcsínt nem igazán tudom és akarom véleményezni, egyrészt szlovákul van, de - bár a közelünkben elég jelentős "tót" kisebbség él - nem igazán tudok ezen a nyelven "potyeszolni", másrészt az infó tartalmukban is eltérhetnek a nálunk kötelezőtől, megszokottól. Annyit azért elmondanék, hogy a design egy egyszerű, semmi cifrázás nincs rajta, de ekkora kiszerelésen nem is lehet Feszti-körképet címkézni. Egyébként itt mondanék köszönetet a google fordítónak, ami segített nekem egy-egy termék tartalmát értelmezni, már miután nehezen elolvastam a tartalmát.
Apropó üveg. Mifelénk szokatlan ez a kis 40 ml-es lapos üveg, eddig talán csak a Lumberjack Chilinél láttam ilyet. Ennek az üvegtípusnak két rákfenéje van. Az egyik, hogy enyhébb készítmény esetén hamar elfogy belőle a cucc, illetve sűrűbb készítményeknél gyakran nehezen lehet belőle kicsöpögtetni a tartalmát. Ez utóbbi a Burning Angel Chili készítményei esetén nem okozott gondot. Előnye is van a kis kiszerelésnek; könnyen szállítható. Ha valaki nem bírja ki csípős nélkül pár óránál tovább (és miért is kínozná magát az ember...), akkor könnyen elfér akár női, akár férfi táskában.
Na akkor lássuk a medvét. Ja nem! Az angyalt!
Burns like hell tastes like heaven: Szóval ég mint a pokol, de mennyei íze van. Hogy mi a tartalma nem tudom, mert ezen semmi nincs feltüntetve. Lehet ez csak ilyen forgalomba nem kerülő promóciós termék??? Mindenesetre kellemes paradicsomos illata van, a színe is a friss paradicsomé és a piros paprikáé. Van benne valami ecetes fűszeresség, de hogy nem ég mint a pokol az hétszentség. Egyébként a paradicsom íz dominál és (szerintem) a csípősséget cayenne adja, ami érdekesen fel tudja turbózni a paradicsom ízét és illatát. Jó fűszeres sültekhez elmegy.
Tiny Monster: Ez az apró szörnyeteg mindenféle paprikából készül. Zöldből. Szerintem a szezon végi be nem érett termésekből. Ezt különösen értékelem, hogy nem kidobásra, vagy beszántásra került a paprika. Utóbbi esetben az egyszeri vállalkozóra gondolok, akinek annyi paprikája termett, hogy egy tonnát beszántott. Jómagam savanyúságot készítek a szezon végi termésekből, mert nagyon szeretem a savanyú ízeket. Pont ezért is jött be nekem ez a készítmény, mivel ez egy darabos ecetes, savanykás fűszeres (petrezselyem, zeller) szósz. Szerintem sokaknak túlzottan is savanyú, de nekem Én ezt szívesen csöpögtetem szendvicsre, ecetessége miatt főzelékekbe, de nehezebb ételek zsírosságát is kompenzálja. Szerintem kiváló ízhatást ad a pl. a zöldbabnak, krumplis ételekhez. (Ja! Szlovákiából származik... ) Bár gyanítom, hogy nem nagyon fogom ezt ételekben élvezni, mert bent ülök a munkahelyemen és egyik kiskanállal eszem a másik után. Kedvencem lett. Szerencsére a kollégáimnak nem, így tudom hogy nem fogy el idő előtt az irodából.
Intro: Ja! Ezzel kellett volna kezdenem. Most már mindegy. A cimkén található jelzés szerint 3/10 a csípőssége. És megkóstolva is valóban annyi lehet. Egyébként a termék a The Hot Pepper Awards-on 2019-ben 2. helyezést ért el. Állagában darált, darabos, de megfelelően folyós is azért. Illata paradicsomos, csípősségében cayenne és jalapeno. Az ecet ebben is domináns, de nem túlzóan. Állítólag sör is van benne. A fűszerek között a hagyma adja a legintenzívebb aromát. Nekem bejött, mivel egyre jobban kedvelem az enyhébben csípős, de fűszeres szószokat. Úgy általánosságban mindenhez mehet, amit nem üt az ecet.
Last Dram: Ezt nem tudom mi. Kicsit mustárszínű leveses valami. Mint egy sárgaborsó krémleves. Az is hígítva. Nem szósz, nem krém. Szósz akart lenni, de szörp lett. Vagy attól is hígabb valami. Csípősségre 5/10 a címke szerint. Szerintem meg több. Kb. olyan 7/10. Van benne paradicsom (paradajky)... Meg Habanero,... Meg Moruga. ... Meg whisky... Meg fűszerek. Ez utóbbiak adnak neki egy extra aromát. Igazándiból alapízt nem nagyon érzek. Jön egy kis savanyú érzés bár ecet nincs benne, majd a csípősség, végül a fűszerek. Ez szerintem a paprikák alapízeiből ered, de nem tesz rosszat neki. Egyébként nem igazán tudom magasra pontozni ezt a terméket. Az állagán mindenképpen sűríteni kellene, lehet akkor az összbenyomás is másabb lenne. Így egy éles versenyben nem tudnék neki 4/10-nél többet adni, azt is csak jóindulattal.
Holy Shit: Na erre mondanák az öregek: "Szent szar! Hogy már miket ki nem találnak!" És valóban. A szósz neve nyers fordításban azt jelenti: szent szar! Érdekes a tartalma, mármint az alapanyagok tekintetében. Van benne hurmikaki, amiről google barátom kiderítette, hogy nem más mint a datolyaszilva, továbbá Jamaican Yellow és Moruga scorpion (yellow). Jamaican Yellow-al nem nagyon találkoztam eddig kistermelői készítményekben, bár hobbiszinten elég sokan nevelik. Ezen kívül a szokásos, víz, fűszerek, só és a kihagyhatatlan ecet. Csípőssége 6/10 a tájékoztató szerint, bár lényegesen enyhébbnek érzem, mint a Last Dram 5/10-ét. Egyébként marha jó illata van. Állaga selymes, színe mustársárga és pont megfelelően folyós. Ízre is finom. Ecetes, de nem tolakodóan, csak annyira, amennyire a paprika ízét kiemeli. Igazi univerzális készítmény. Készételekbe, húsokhoz, salátákra, streed food kajákhoz, bármibe tudom javasolni. Eddig ez az összes közül a legjobban megkomponált, egy szent fűszer, ami nem szar.
pEpPER Yes: Nem ittam a kelleténél többet és nem azért írtam így a termék nevét, hanem mert így van a címkén is. Innen is látszik, hogy Szlovákiából van, de azért mégiscsak a határ mellékéről. Nem kell akadémikusnak, polihisztornak, vagy Nobel-díjasnak lenni, hogy összerakjuk a szójáték nagybetűit: EPER! Azaz földieper. Vagyis egy földieper alapú csípős szósz. Az egyik legkedveltebb gyümölcs Közép-Európában, de - munkaigényessége miatt - talán a legdrágább is. Egyébként egy hihetetlenül kellemes üde illatú, földieper alapnak megfelelő állagú szósz. A morugát - kis mennyiségben - tartalmazó szósz csípőssége a címke szerint 7/10, de szerintem nem nagyon éri el a 4/10-es szintet (sem). Ezt nem is bánom. Ettől nem kellene erősebb. Állítólag tartalmaz paradicsomot is, de nem érződik benne. Szerintem ki is lehetne hagyni, bár mondjuk így tökéletes ahogy van. Tökéletes nemesebb húsok mellé, de desszertek és édes főételek (túrógombóc, derelye, stb.) kiegészítője is lehet.
Mr. T: Akiről nem tudjuk kicsoda, de 2017-ben a The World Hot Sauce Awards egyik kategóriájában első helyzett lett. Tartalmilag ez is ugyanaz, mint a többi: paradicsom, paprika (cayenne és Carolina Reaper), fűszerek, sör, só, ecet. Ebből a sör észre sem vehető, az ecet és a só éppen, de nem is hiányoznak. Állagra magvas, kissé darabos, kásás, de ezzel semmi probléma. A testvérek (paradicsom és paprika) elég jó összhangot alkotnak, mind ízben, mind illatban. Csípősségre szerintem ez is elmarad a címkén jelölt 7/10-től, kb. 5/10-re saccolom. Egyébként egy univerzális fűszer, bár aki tömény Morugán és/vagy Carolinán edződött, az számára egy kicsit gyenge lesz. Cserébe viszont lehet locsolgatni az ételt és élvezni a szósz finom ízét.
Killer tomatoes: Paradicsom, de nem gyilkos. Mivel ezen már tényleg nem tudom elolvasni az összetevőket (holott a 125 ml-es konzerves üvegen lenne erre lehetőség....) ezért magamtól próbálom megsaccolni. Szerintem van benne paradicsom, enyhe (vagy kevés) chili, cukor, só (minimális) ecet. Ez egy nagyon enyhén (max: 2/10) csípős, édes ketchup. Teljesen tökéletes kezdő kapszaicinfüggőknek sült burgonyához, pizzára, de egy erősebben sós tortillachipshez is tökéletes otthoni mozizásnál. Egy baja van: hamar elfogy...
Fever: Végre egy olyan szósz, ahol a jelzett csípősség valóban annyi, amennyi rá van írva. Persze ebben nincs is Cayenne. Annál inkább sárga Habanero és Moruga. És paradicsom már megint. De minek??? Miért kell mindenbe paradicsom. Szeretem a paradicsomot, de hanyagoljuk már néha és hagyjuk meg a paprika tiszta aromáját. Ha már próbálunk enyhíteni, akkor enyhítsünk kápiával, kaliforniai, vagy pritamin paprikával. Vagy ez ilyen szlovák specialitás? Mert ha az akkor elfogadom, de már soknak találom. És paprika esetén nem kellene pektinnel sűríteni. Egyébként illatában, textúrájában teljesen tökéletes. Ízre is kiváló, de még jobb lenne, ha csak a paprika és a fűszerek érződnének (amik egyébként megfelelő arányban vannak hozzáadva) és a paradicsom nem vinné el más irányba. Így sem rossz, amit egy 2019-es The World Hot Sauce Awards 3. helyezés is bizonyít, de az a fránya paradicsom nem biztos hogy kell olyan karakteres alapízvilágú paprikákhoz, mint a Habanero, vagy a Moruga.
Eros: Szerintem ezt nem kell lefordítani. A 8/10-re taksált skála alapján egy tüzes latin szeretőt vár el az ember ettől a készítménytől. A 7 Pod Brown és a Habanero Chocolate fajtáknak ezt garantálni is kellene. Paradicsom persze ebben is van, illetve valami "afrodiziaka". Ez valami vágykeltő funkcionális élelmiszer lenne? Színében barnásvörös, illatában BBQ fűszeres beütésű. A sűrűségével viszont nem vagyok megelégedve, mert inkább hígnak találom, mint a Last Dram-ot. Csípősségre megfelel a jelzettnek, édeskés, erősen fűszeres. Az alapanyagok ízhatása rendben van, bár hamar elillan a kezdeti aroma, de szerintem ezt sűrűbb anyaggal jobban lehetne szabályozni. Szerintem ez elsődlegesen tesztelésre kiváló. Amely menyecskének ez bejön, az tuti tüzes szerető tud lenni az ágyban is. Sültekhez, pulled pork húsokkal készült street food ételekhez kiváló. Ez utóbbiaknál még a sűrűség is megfelelő.
Összességében: Amit a 10 termék kóstolása után szokatlannak találok az a túlzott ecetesség, bár azzal is tisztában vagyok, hogy a szlovák konyha (mert ugye oda készült) alapanyagaihoz sokkal inkább illik az ecet, mint a magyarhoz. Feltételezem ott megtalálja a gyártó a szükséges piacot, erre van igény. Több termék textúrája esetében az erősen híg állagot kifogásolom. Egy kis sűrítés jót tenne az ízek koncentrációjának. A Magyarországon előállított kistermelői chiliszószok esetében a paradicsomnak sincs ekkor jelentősége, hazánkban inkább a kápia a hordozóanyag, melyet szeretnek is a vásárlók, de ez is lehet helyi sajátosság. Mivel jellemzően enyhe, vagy közepesen csípős termékekről beszélünk a 40 ml-es kiszerelés hamar elfogy, így a 100 ml-es csomagolás célszerűbb lenne. A versenyeken elért eredmények úgy érzem megérdemeltek és ha egy-két termék gyermekbetegségeit is ki tudnák küszöbölni, akkor a gyártó komolyan fel tudná venni a versenyt a magyar professzionális kistermelőkkel is. Amit kiemelnék a termékek közül, az a Holy Shit, pEpPER Yes és a Mr. T., de a többi termék is ugorja a képzeletbeli lécet.
A gyártóról:
A Burning Angel Chilinek a szlovákiai Nagymegyeren van a székhelye. 2014 óta foglalkozik chilipaprikák nevelésével, azonban "elsődleges feldolgozóként" - ami a magyar ős- és kistermelpnek felel meg, csak 2016-ban lépett a piacra.
Bár a Szlovák törvények nem követelik meg (!!!!), mégis igyekeznek a saját magunk által termelt chilikből, paradicsomokból és zöldségekből készíteni a szószaikat. Csak olyan alapanyagot használnak, ami megterem náluk, vagy a családban valakinél. Ennek ékes példája a Holy Shit szószhoz felhasznált egzotikus hurmikaki is, mely Nagymegyeren termett vagya Nopales szószban lévő kaktusz.
Saját bevallásuk szerint a mexikói stílust ötvözik a hazai ízvilággal, így alakul ki az arculatuk. A szószaikhoz tartósítószerket nem használnak és vegánnak minősíthetők. A nagyon enyhe - kezdőknek szánt - szószoktól a még épp elviselhető csípősségű fűszerezett szószokon keresztül igyekeznek kielégíteni az igényeket.
Céljuk, hogy a szószaik felhasználásával az emberek érezzék az ételt, a fűszereket és a csípősséget is – egy ínyenc/gourmet élményt kapjanak.