Egyszer kíváncsiságból végiggondoltam, hogy a Magyarországon ismert chilisek milyen munkakörben dolgoznak, vagy mi az iskolai végzettségük. Meglepetés volt, hogy mezőgazdasági, kertészeti végzettséggel alig rendelkeznek, de találni gyógypedagógust, gépészt, közbeszerzési szakértőt (többet is), szakácsot, rendőrt és a foglalkozások további széles tárházát.
A mai riportalanyom esetében még nehezebb lenne definiálni a munkáját, iskolai végzettségét. 14 évesen kőkemény fegyelmet megkövetelő katonai szakközépiskolába került, majd három évre hivatásos műszaki katonai szolgálatot teljesített a kecskeméti repülőtéren. Ezt követően Szegeden magyar tanári diplomát szerzett, de – akkoriban – ezzel a végzettséggel leginkább a vendéglátásban tudott egy fiatal felnőtt munkát vállalni. Rátermettsége révén hamar étteremvezetői szerepben találta magát, itt mélyült el a gasztronómia világában. A munkája mellett volt egy érdekes hobbija, méghozzá a segítés. A Magyar Vöröskereszt önkéntese, majd hivatásos munkatársa lett. A ranglétrát megjárva 2012-ben kinevezték a Magyar Vöröskereszt főigazgatójának. A hobbi – a chilipaprika – csak ezt követően jött, de erről meséljen Kardos István a Chiki-Chili megálmodója.
Kunszentmártonból származom, édesanyám még most is ott él. Én jelenleg családommal Vácon élek. Bárhol laktam is eddig, mindenütt fontos volt számomra, hogy olyan helyen éljek, ahol lehetőségem van közelebb lenni a természethez, és saját magam által nevelt, és termesztett főleg zöldségekkel, fűszernövényekkel gyakorolni az öngondoskodást. Erre alkalmas lehet egy bérház belső udvaros körfolyosójának korlátja, de akár egy kisebb erkély is. Egyik kollégám mondta nekem: István, téged szeretnek a növények! Ennek a szeretetnek akartam nagyobb teret adni!
Hogy kerültél kapcsolatba a chili paprikákkal?
Ez egyik pillanatról a másikra történt. Korán kelő típus vagyok, reggelente eljárok futni, ami nagyban segíti, hogy vezetőként tiszta fejjel kezdjem a munkát, és tudjak megfelelő döntéseket hozni. Vácott, ahol futok mostanság, nagyon sok eladó kiskertet látni. Egyik reggel, futás közben azon gondolkodtam, hogy miért ez a sok kihasználatlan terület, és ha én lennék, akkor mivel foglalkoznék ezeken a területeken? Ezt követően, még ezen a reggelen olvastam Gabko blogját, ami a chilitermesztés örömeiről számolt be leginkább. Szinte másnap megrendeltem a magokat, ami igaz csak két fajta és 20 szem volt, de egy alig 2 méteres erkélyre, ez is soknak számít. Így 2015. április elején elültettem az első Jamaican Hot Red és Habanero Chocolate chilipaprikáim. Hatalmas örömet okoztak nekem a mindennapos fejlődésükkel, és gyönyörű sötétzöld leveleikkel, és apró, de értékes virágaikkal. A Habaneroval elkéstem, de Jamaican nagyon sok „örömtermést” hozott. Az erkélyen alig fértek el a chilik, mi meg szinte egyáltalán nem tudtunk kimenni rá, feleségem nagy bánatára. Ezért is döntöttem úgy, hogy 2016-ban már nem csak erkélyen folytatom tovább.
A Chiki-Chili kínálatából három termékhez jutottam hozzá. Három különböző csípősségű és karakterű szószhoz.
Először beszéljünk a külcsínről. A szószok 40 ml-es konzerves üvegben érkeztek, de másmilyen kiszerelésben is kaphatók. A termékeknek egyszerű, letisztult címkéi vannak, a feliratok könnyen olvashatók, egyből lehet tudni a lényegét a tartalomnak. Érdekes a fedőkupak, egyedi „Chiki-Chilis-en” felmatricázott.
Az Édes Rémálom nevű termék egy tökös, gyümölcsös chiliszósz. Csípősségre az enyhébb kategóriát képviseli. A tök manapság ismét reneszánszát éli, nem véletlenül. Egyre több fajta érhető el, így manapság már nemcsak alapanyagként – főételként – használjuk a konyhában, de köretnek, vagy – mint most is látjuk – hordozóanyagként is megállja a helyét.
A termék Jamaican, Habanero és Aji fajtákból áll, melyhez alma, sütőtök, balzsamecet, citrom, cukor só és gyömbér került. Illata gyümölcsös, citrusos-almás, melyet az aji és a habanero paprika alapoz meg. Az enyhén édeskés, gyümölcsös ízű, kissé darabos állagú szósz, egy frissítő üde ízélményt biztosít a fogyasztónak. Egy igazán jól sikerült termék, melyet leginkább könnyed sültekhez ajánlok.
Miként tudod összeegyeztetni a munkád és a chilitermesztést?
Sehogy! A munkám szinte minden napomat le tudná kötni. Tudatos döntés volt, hogy legyen olyan hobbim, ami valami teljesen más, mint a munkám. És tudatos döntés volt az is, hogy először, ha nagyobb tőszámban is, de kicsiben folytassam, amire legalkalmasabb jelenlegi állandó lakcímem szerinti kiskert, amit tavaly nyáron hoztunk rendbe édesanyámnál. Édesanyám nem tudott ellentmondani fia újabb őrült ötletének, és az sem volt kérdés számára, hogy segítségemre lesz. Tudatos döntés volt részemről, hogy egyből fóliát állítok, és csepegtető rendszert alakítok ki automata időzítős öntözéssel. Édesanyám segítsége a növények mindennapos nyomon követése, a fólia hőmérsékletének figyelése, a heti egyszeri tápoldatos öntözés igen komoly hozzáadott érték. De tudatos döntés volt részemről az is, hogy ha már nővérem külföldön dolgozik, akkor nekem kötelességem rendszeresen meglátogatni édesanyámat. Aminek jó indoka volt a fóliában történő események kontrollálása. A kötözés, a permetezés, és a különféle karbantartó, fejlesztő munkálatok már az én feladataim közé tartoznak.
Sok fajtát ültettél az idén?
2015-ben 12 tő chilim volt, míg 2016-ban körülbelül 200 tővel folytattam. A fóliában 187 csepegtető pontot alakítottam ki, 165 pontra 11 paprikafélét ültettem. Mivel én édes paprikát is használok, ezért a Kurtovszka Kápia, Pimento és egy Aldiban vásárolt "Spanyol édes" paprika mellett 7Pod, Carolina Reaper, Habanero Chocolate és Maya Red, Jalapeno, Jamaican Scotch Bonnet Red, Trinidad Scorpion Moruga és Buch T is szerepelt. Gyuláról is kaptam vegyesen magokat, amikből még Samba (Duemila), és talán Aji fajták is növekedtek, teremtek.
Mit jelent a Chiki-Chili név? Tulajdonképpen hogy is kell kiejteni? Csiki-csili, vagy Ciki csili?
Az egész chilitermesztést projektként fogom fel, amit első lépésben a tervezéssel kezdtem, vagyis kezdtünk a családommal. Feleségemmel és Danival egyik hétvégén beszélgettünk erről, és abban biztos voltam, hogy őket bevonva, már az elején nevet kell adni a chilimániámnak. Be kell vallanom, hogy névadóként feleségem javaslata lett a nyerő. A koncepció az volt, hogy az őstermelő forma megköveteli a gazda jelenlétét az elnevezésben és a logóban. Olyat viszont nem akartunk, hogy Kardos Chili vagy István chilije. Azt viszont sugallni akartuk, hogy a Chili Kardos Istvántól származó, őstermelői, kézműves termék. Ezét sajátos mozaikszóban gondolkodtunk, ami a chilire is és Kardos Istvánra is utal. Így egyrészt a monogramom, másrészt a chili kezdő pár betűjével kezdtünk el játszani. Mivel a KiChi - Chili olyan lealacsonyítónak hangzott, ezért inkább a ChiKi (Chili Kardos Istvántól) forma maradt. Annak is utána jártam, hogy angolul esetleg nem pejoratív tartalmú-e a chiki szó hangzása. Mint kiderült hangzásában nagyon hasonló cheeky szó a szemtelen, pimasz jelentéssel bír, ami egy chili esetében azt hiszem vállalható. A névválasztás után, rá pár hónapra jelent meg a magyar piacon a Csíki Sör. Ezek után még inkább fontos különbség a "ch" írása a chilinek, hisz így is néhányan megkérdezik, hogy azért csiki a csili, mert csíki, mint a sör? Abban pedig csak bízni merek, hogy a termékeim alapján senkiben nem alakul ki az a vélemény, hogy ciki ez a chili!
A Boszorkány Lehelete címkéjén kettő chilipaprika jelzi a csípősséget, bár az Édes Rémálomhoz képest nem éreztem szignifikáns különbséget a kapszaicin tartalomban, de ez csak érzés kérdése és nem is feltétlenül azt tartom jó szósznak, mely őrületesen csípős. A paprika összetevők ugyanazok mint a Rémálomnál, de ez inkább egy fűszeresebb, magyarosabb szósz, mivel fokhagymát és vöröhagymát is tartalmaz. Fő hordozóanyaga a kápia paprika, mely lassan hungarikummá válik, bár a Közel-kelet és a Balkán irányából került be Magyarországra és az utóbbi tíz évben lett népszerű. Színe halványpiros, illatában a kápia, vöröshagyma és chili dominál. Nagyon jó termék, bátran fogyaszthatják azok is, akik nem szeretik, vagy bírják a túl erős dolgokat. Kiváló termék, akár készételekhez, akár feltétként megállja a helyét!
Sokak szerint a legfontosabb tényező a paprika termesztésében a megfelelő tápanyagbiztosítás. Ezt mivel oldod meg?
Főleg fóliás termesztéssel foglalkozom, de szabadföldben is vannak tövek. A fóliában csepegtető időautomatás rendszert alkalmazok, és a Plagron család tápoldatait használom. Emellett a Kwizda termékek közül a mikrobiológiai termékekkel kondicionálom a földet, az Artis és a Trifender, amit a termőföldbe juttatok.
Milyen termékeid vannak?
Eredetileg három termékkel indultam, de a sok be nem érett chilit savanyítással tartósítva egy negyedik, zelleres szószt eredményezett. Ő az Ogre Csókja. Színe a savanyított zöld chili és a zeller felhasználása miatt nem megszokott, de mindenképpen érdekes ízvilágot eredményezett! Mivel szeretek főzni, ezért leginkább a főzni vágyóknak kívánok a termékeimmel kiegészítőket ajánlani. A 40 illetve 90 ml-es méretekben, a széles szájú üvegek alkalmazásával kívántam a felhasználást könnyíteni!
A jövő évekre mit tervezel az idei sikerek után?
Amikor a chilis projektemet elkezdtem az első évet a fajták kiválasztására és a technológia lehetőségek megismerésére fordítottam. A második évben a meglévő terület termésátlagának alakulását tervezem figyelemmel kísérni, és esetlegesen új termékekkel is előállni. Ha a harmadik évben is kitartunk, akkor viszont már a meglévő ismeretek alapján szóba jöhet az állomány nagyobb bővítése is.
Milyen csatornákon értékesíted a termékeidet?
Mivel elég elfoglalt vagyok, és a mennyiség sem óriási, ezért leginkább az ismerősi kört szólítottam meg, és ezen kívül közösségi felületeken értékesítek. Azt viszont el kell mondanom, hogy a családdal árusítóként megjelentünk a Solymári Chilifesztivál Mikulás napi rendezvényén. És nem áll messze tőlünk, hogy ilyen eseményeken is jelen legyünk, és értékesítsünk! Írok egy blogot is, ahol a chilihez kötődő eseményekről számolok be. Ez lehet egy fesztivál, lehetnek a termesztés fázisai és lehetnek számomra bevált receptek. A facebookon is jelen vagyok, és nagy öröm számomra, hogy a közvetlen ismerőseimen túl, már igen sokan rám találtak.
Csípősségre a legütősebb termék, melyet leteszteltem a Perzselő Pokol. Nem véletlenül kapta ezt a nevet. Az alapját olyan „nagymenők” képezik, mint pl. 7Pod, Carolina Reaper, Morouga, csoki Habi stb. Van benne még egy kis kápia, gyömbér, cukor, só balzsamecet, vöröshagyma, fokhagyma stb. Ez még úgy önmagában nem jelentene egy különleges terméket, viszont az alapanyagok egy részét borókás bükkfaforgácson megfüstölték. És ez már jelent valamit. A szósz szintén enyhén darabos, színre barnás-vöröses. Illatában a füst érezhetően domináns. A sótartalma ideális, pont annyi, amennyi az ízvilág tökéletességéhez kell. Kóstolást követően elsőre a füstös aroma érződik a nyelven, majd jön a paprikák aromája. A csípősség 4-6 mp múlva árasztja el a szájüreget, és tart 10-15 percig. Eszméletlen ízharmónia, kiváló füstös szósz. Nem BBQ, hanem egy magyarosabb összetételű termék. Univerzális fűszer, akár sültekhez, akár készételek utólagos ízesítésére. Brutális ízt ad olyan magyaros ételeknek, melyekben nem használunk füstölt alapot, de a végén azért egy kis „kormos löket” még jól jöhet. Egy szó jut eszembe: Respect
Mit szól a környezted a chilitermesztéshez, a hobbidhoz?
Nagyon meglepődtek, és csodálkoznak. Hogy jut erre időm? Sokan szerintem nem értik, miért is csinálom? Én csak annyit tudok mondani, hogy szeretem a növényeket, és szeretek főzni. Szeretem látni, ha valakinek örömet okozhatok főztömmel, termékeimmel. Saját magam elképzelésit valósítom meg. Édesanyám nagy kritikusom, de azt látom, hogy kezdeti szkepticizmusa már a múlté, és ő is örömét leli közös sikereinkben!
Sokáig gondolkoztam azon, hogy miként tudnám gondolatmenetben összekapcsolni Istvánnak a segítő, támogató – és egyben nagy felelősségű – vezetői munkáját, de ebben ő könnyített előző mondataival. Nagyon sok ember van, aki nem tud „nagyban” segíteni, mert ideje és saját anyagi keretei ehhez nem adottak. De egy tál ételre, egy pár finom falatra a legtöbb ember vendégül tud látni egy rokont, vagy ismerőst egy beszélgetés kíséretében. És ezzel nagyon-nagyon sokat tud segíteni, ha mást nem, lelki támogatással. Ehhez kifejezetten jó apropó egy chilis „cucc” közös kóstolása, mely lehet akár a Chiki-Chili bármelyik terméke. Csak így tovább István!
https://www.facebook.com/chiki.chili.csodakertje/?fref=ts
https://www.facebook.com/GyulaicsilBlog/?fref=ts
Fotók: Facebook